Powerbank alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Powerbank alırken kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bununla ilgili birçok yazı, birçok haber gündeme gelmiştir. Bu yüzden mobilize etmiş olduğumuz hayatımızı yine mobil güç depolarıyla desteklenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgusunun gereksiz olacağını düşünüyorum.

Aslında günlük hayatımızda bir enerji deposuyla geçirme zorunluluğumuzla birlikte karşılaşmak zorunda kalmadığımız birçok alanda da küçüklü büyüklü birçok uygulamayı örneklendirebiliriz. En popülerleri olan elektrikli araçlar, güneş ve rüzgar enerji sistemlerinin enerji depolama sistemleri örnek olarak verilebilir.

Lityum-iyon ve benzeri yeni nesil depolama teknolojileri ve sistemleri üzerinde 10 yıldan fazladır çalışmalar yapmakta olduğumuz burada dikkat edilmesi gereken bazı ipuçlarını ve özellikle önerilerimizi paylaşmak isteriz ;

Öncelikle bataryalarla ilgili kısa bir tanımlama yapmak ve imkanımız az da olsa sizlere sistemin mantığını anlatmak isterim; 

Taşınabilir şarj cihazları yani powerbanklar gibi büyük-küçük enerji depolama sistemlerini biz “batarya” olarak isimlendirmekteyiz. Bataryalar ise;

1.    Hücre yani pil bloklarının belli standartlar çerçevesinde biraraya getirilmesi,

2.    Güvenlik önlemlerinin en üst seviyede elektronik kontrol sistemlerinin oluşturulması,

3.    İstenilen mekaniksel standartlar çerçevesinde dış kasanın pil bloğu ile birleştirilmiş elektronik ünitelerin kapatılması,

Şeklinde özetlenebilir. Bu üretim süreçlerinde bile dikkat edilmesi gereken çok ciddi noktalar bulunmaktadır belki de kalitenin saklandığı yerler olarak da ifade edilebilir; 

1.    Hücre için ; belki de bataryada yüzdelik olarak kral payını alan diyebiliriz;

a.    Doğru üretici,

b.    Üretim tarihinin yeni olması,

c.    Üreticinin tavisye etmiş olduğu uygulamalara göre hücre seçiminin yapılmış olması,

d.    Hücre bloklarının doğru tekniklerle ve şartlarla yapılıyor olması,

2.    Elektronik Ünite  ; kral payını her ne kadar hücre için kullanmış olsak da elektronik kontrol sisteminin doğru tasarlanması da bir o kadar önem arz etmektedir. Çünkü hücreniz dünyanın en iyi hücresi de olmuş olsa, doğru yöntemlerle kontrol edemediğiniz taktirde bataryanız bir tehlike arz ediyor anlamına gelir ve en yüksek risk alanına girer.

a.    Entegre

b.    Tasarım

3.    Kasa ; özellikle mekaniksel etkilerin azaltılması ve sıvı veya benzeri maddelerden hücreleri koruması çok önemlidir. Sıcaklık ve soğukluk da bu bölüme eklenebilir.

a.    Malzeme kalitesi,

b.    Alev almaz özellikte olması,

c.    Düşmelere dayanıklı olması gibi sıralanabilir.

Teknik bilgiler üzerinden gidecek olursak;  her türlü ucuz ürünlerin piyasadaki varlığı çok ciddi tehlikeler taşıdığını söylemek abest olmayacaktır. Bu arada bu yazılanlardan bu ürünlerin bir tehlike taşıdığı doğrudur fakat bu %100 böyle olacaktır anlamı çıkmasın. Çünkü en iyi üreticilerin bile milyonda bir bile olsa böyle her şeyiniz mükemmel olduğu halde bir sıkıntı ile karşılaşmaması söz konusu değildir.

İşte bu yüzden bu tür ürünlerin her bir bileşeninin kalitesi çok önem taşımaktadır.

Hücrelerde herhangi bir sıkıntı olması durumunda kontrol devresinin sistemi koruması veya her ikisinin de çıkartacağı problem, dış kasanın önlüyor olması gibi.

Konuyu daha dar alana yani powerbanklara geçmeden birçok özel sektör ve devlet kurumlarımıza hizmet vermekte ve üretim yapmaktayız. Sektörün içinde dinamik olarak yeniliklerle iç içe olduğumuz ve yurtdışındaki yeniliklere, tecrübelere anında haiz olma özelliğimiz bulunuyor. Bu tecrübemizi müşterilerimize aktarmamız onlar açısından memnuniyet verici hale dönüşüyor. Powerbank, cep telefonu bataryaları, telsiz bataryaları ve elektrikli araçlar gibi küçükten büyüğe enerji depolama sistemlerinde tecrübelerimizi paylaşmaktayız.

Taşınabilir şarj cihazlarında ise Stok Enerji Depolama Sistemleri A.Ş. olarak müşterilerimize hitap edebilecek birçok model üzerinde çalışmalarımız ürünlerimiz bulunmaktadır.

Burada ürün, model tavsiyesinden daha çok kalite algısının ne olması gerektiğine dair bilgi vermenin daha doğru olacağını düşünüyorum ;

Ürünlerimizde dünya standartlarını gözönüne alarak testlerimizi gerçekleştiriyor ve kullanılacak hammaddeleri bu kriterlere göre belirlemekteyiz.

İnsan hayatının değerini çok iyi bildiğimizden dolayı bunun bilinciyle hareket ediyoruz. Kısa vadede küçük hesapların peşinden koşmak yerine uzun vadede kalite algımızı, uzun yıllardır iş uygulamalarında gösterdiğimiz gibi tüketici ürünlerinde oluşturabilmektir. Bu manada bilinçli kullanıcı oluşturabilmenin ve kaliteyi anlatmanın gayreti, çabası içindeyiz. Böylelikle bilinçli bir tüketici karşısında ülkemizi ithalat çöplüğüne çevirmekten kurtarmış olacağımıza inanıyoruz. 

Yukarı